TAKİBE AL FAVORİLERE EKLE
381 ZİYARETÇİ
  • ADRES: Havalimanı Yolu 13. km Pursaklar Ankara
  • TELEFON: 0312 527 10 10
  • SOSYAL MEDYA:

HAKKINDA

2001 – KURULUŞ ÖYKÜSÜ

Diş hekimi olan Gülsen ve Mehmet Yüksel her ana baba gibi evlatlarının iyi bir eğitim almasını istedikleri için kızları Başak okul yaşına geldiğinde okul aramaya başlarlar. Başak’ı Ankara’nın bilinen kolejlerinden birine verirler fakat büyük meblağlar ödemelerine rağmen beklentilerine bir türlü cevap bulamazlar.
Çocuklarının eğitimiyle ilgili sürekli sorunlar yaşarlar ve üçüncü sınıfa geldiğinde kızlarının artık okuldan soğuduğunu fark ederler. Sorunların üstesinden gelemeyince Yükseller çareyi zaten hep akıllarında olan –orta gelirli ailelerin çocuklarının da iyi bir eğitim alacağı- bir okul açmakta bulurlar. Aileden kalma ,elde avuçta ne varsa satıp diş hekimliğinden de kazandıklarıyla birleştirerek tüm birikimleriyle Yükselen Kolejini kurmaya karar verirler.
Bu amaçlarını gerçekleştirmek için Cumhurbaşkanı Sayın Turgut Özal başta olmak üzere çeşitli makamlar tarafından sayısız takdir ve teşekkürle ödüllendirilen, öğrencilerini devlet okulu olanakları ile –kolejlerle yarışarak- Anadolu liselerine yerleştirmeyi başaran ve tam bir eğitim sevdalısı olan Okul Müdürü Zekai ÖZGÜR ile anlaşırlar. Özgür, Ankara’da çalışan ancak ideallerini gerçekleştirecek ortamı bir türlü bulamayan başarılı öğretmenleri biraraya getirir ve 2002 yılının 6 Eylülünde mütevazı bir tören ama çok büyük umut ve hedeflerle Yükselen Koleji eğitim dünyasına “Merhaba!”der.

 

2002

Okulumuz, 16 Eylül 2002 tarihinde 35 öğrenci, 9 öğretmen ve sonsuz umuta eğitim öğretime başlamıştır. Kendi yetiştireceğimiz öğrencilerle eğitim öğretimi sürdürmek için sadece ana sınıfı, bir, iki, üç ve dördüncü sınıflara öğrenci alınmıştır. Verilen kaliteli eğitim öğretimle her geçen yıl öğrenci sayısı ve buna paralel olarak da öğretmen sayısı artmıştır.
İlk mezunlar, 2006–2007 eğitim öğretim yılında verildi. O yıl OKS’de (Liseye Geçiş Sınavı) Ankara beşincisi olundu.

 

2008

2007–2008 eğitim öğretim yılında verilen ikinci mezunlarla OKS’de Ankara üçüncülüğüne ulaşıldı.

 

2009

2008-2009 eğitim öğretim yılında SBS (Liseye geçiş sınavı) Ankara dokuzuncusu olundu.

 

2010

2009-2010 eğitim öğretim yılında çalışmalar filiz verdi ve Yükselen Koleji’nde temelden yetişen öğrencilerle SBS Ankara Birincisi olundu.

 

2011

     2010-2011 ve 2011- 2012 eğitim öğretim yılında da SBS Ankara Birinciliğini kimseye kaptırmadık. 
“Başarımız imzamızdır.”anlayışıyla yola devam eden Yükselen Koleji başarıya doymayarak 2010-2011 yılında da başarımızın tesadüf olmadığını ispatladı.
Başarılar sadece akademik yönle sınırlı kalmadı, Yükselen Koleji öğrencileri spor ve sosyal etkinliklerde de pek çok başarıya imza attı. Bunlardan bazıları: Motorkrosta Balkan şampiyonluğu, Türkiye şampiyonluğu; masa tenisinde Ankara ikinciliği, Ankara üçüncülükleri, Ankara dördüncülüğü; yüzmede Türkiye üçüncülüğü, ikinciliği; artistik jimnastikte Ankara ikinciliği; ritmik jimnastikte Ankara dördüncülüğü; resim yarışmalarında çeşitli dereceler…

2013

Yükselen Koleji Çubuk Yerleşkesi’nde ortaokul binası, ilkokuldan ayrılarak 2012- 2013 eğitim öğretim yılında faaliyete geçti.
Bireysel başarılardan çok genel başarıyı önemseyen okulumuzun 2013 SBS aritmetik ortalaması 500 üzerinden 421 çıkmış, 8. Sınıf öğrencilerinin tamamı okullarına asil listeden girmişlerdir. ( MEB, 2012 yılından itibaren okul derecelerini açıklamayı bırakmıştır.)
Aynı yıl sporda, voleybolda ilçe ikinciliği, yüzmede farklı stillerde Ankara birinciliği ve dördüncülüğü, masa tenisi ilçe birinciliği, satranç ilçe birinciliği, eskrim dünya altıncılığı ve sekizinciliği, motokros yarışlarında Türkiye ve Avrupa şampiyonluğu, resimde ilçe ikincili, piyano Ankara birinciliği elde edilmiştir. Ayrıca okulumuz halk oyunları ekibi 2013 Haziran ayında Makedonya- Yunanistan Halk Dansları Festivali’ne katılmıştır.
Okulumuzda yabancı dil eğitimine de büyük önem verilmektedir. İngilizce zümre, gerek okul içinde düzenlediği faaliyetlerle gerekse ulusal ve uluslar arası katıldığı etkinliklerle başarılarını her geçen yıl daha da arttırmaktadır.Bu doğrultuda yapılan çalışmalardan bazıları şunlardır:

• 2012-2013 öğretim yılında okulumuz INGED okullar arası İngilizce drama festivaline katılarak farklı kategorilerde toplam 12 ödül kazanmış, katıldıkları bu yarışmada gösterdikleri olağanüstü performans ile büyük takdir toplamışlardır.
• Öğrencilerimiz her yıl Cambridge Esol sınavlarına katılarak istenilen başarıyı göstermektedir.
• “Open – Class” Açık Sınıf etkinliklerimizde velilerimizle İngilizce Ders örneklerimiz paylaşılmaktadır.
• İngilizceyi yerinde pratik yaparak kendi kuralları çerçevesinde öğrenmeleri için her yıl yaz tatili döneminde yurtdışına kamplar düzenlemektedir.

2013-2014 Eğitim öğretim yılında da okulumuz öğretimdeki başarısını istikrarlı bir şekilde sürdürmüştür. EKYS ( Eğitimde Kalite Yönetim Sistemi) ilçe birincisi olarak yılın en kaliteli okulu seçilmiştir.

 

2014

2014-2015  yılında İlkokul Pursaklar Yerleşkesi ve Lise Çubuk Yerleşkesi kurulmuş ve güçlü öğretmen kadrosuyla eğitim öğretime başlamıştır.
TEOG (Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş) sınav sonuçlarına göre 500 puan üzerinden 460 (%92) okul ortalamasıyla 8. sınıf öğrencilerimizi Ankara’nın en iyi fen ve anadolu liselerine yerleştirmeyi başardık ve Türkiye 1.siçıkardık.
Yükselen Koleji Batıkent Yerleşkesi Anaokulu ve Kreş faaliyete geçti.

 

2015

2015 TEOG sınav sonuçlarına göre 500 puan üzerinden 464 (%93) okul ortalamasıyla önceki yıllara göre başarı grafiğimizi yükseltmeye devam ederken 3 Türkiye 1.si çıkardık.
Ortaokulumuz, INGED okullar arası İngilizce drama festivali’nde birincilik kazanmıştır.
Yükselen Koleji İlkokulu’ndan ‘’Doğa Operasyonu” adlı oyunlarıyla katılan Dahice adlı grubumuz, Kodu Cup Türkiye 2016 yarışmasında165 oyun içerisinde ilk ona girerek finale kalmış olup kodladıkları oyunu jüriye anlatan üç minik kodlayıcılarımıza Jüri Özel Ödülü verilmiştir.

 

2016

2015-2016 eğitim öğretim yılında Yükselen Anadolu Lisesi ilk mezunlarıyla toplam 11 puan türünde Üniversiteye Geçiş Sınavı okul ortalamasıyla Ankara 1.si olmuştur.
2016 TEOG ortalamamızı 500 üzerinden 469’a (%94) yükseltirken, 2017’de tüm öğrencilerimizin katılımıyla gerçekleşen TEOG sınavında %97’lik puan ortalamasını yakaladık ve 28 Türkiye 1.si çıkarmanın gururunu yaşadık.
Yükselen Koleji Ortaokulu, INGED okullar arası İngilizce drama festivali’nde bu yıl da birincilik kazanmıştır.
Okulumuz, Yabancı Dil Çalışmalarından Dolayı Cambridge English Language Assessment Centre tarafından Yüksek Düzeyde Kalite Belgesi ile ödüle layık görülmüştür.
Ankara Okullararası Yüzme Yarışları’nda; 4*50 mt karışık bayrak branşında Ankara dördüncülüğü, 50 mt serbest yüzme branşında Ankara üçüncülüğü, Ankara Küçükler ve Yıldızlar Takım Turnuvası birinciliği ve ikinciliği, Minikler Satranç Turnavası üçüncülüğü ve beşinciliğiyle spor alanında yeni başarılara imza attık.

 

2017

Yükselen Anadolu ve Fen Lisesi, Üniversiteye geçiş sınavının ikinci basamağı olan AYT’de Türkiye 1.si , genel puan dilimde Türkiye 29.su ve Üniversiteye geçiş sınavının ilk basamağı olan TYT’de ise Türkiye 119.su çıkarmıştır.
Kodris ile “Okullar Arası Kodlama Yarışmasına”  Yükselen İlkokulu olarak katılarak Türkiye İkincisi olduk.

 

2018

Yükselen Doğukent Yerleşkesi; ilkokul, ortaokul, fen ve anadolu lisesi binalarıyla 2018-2019 eğitim öğretim yılı için faaliyete geçmiştir.
Yükselen Anadolu ve Fen Lisesi, Üniversiteye Geçiş Sınavı’nın ikinci basamağı olan AYT’de Türkiye 1.si,  genel puan dilimde Türkiye 29.su ve sınavın ilk basamağı olan TYT’de ise Türkiye 119.su çıkarmıştır.

LGS’de ( Liseye Geçiş Sınavı) 23 öğrencimiz Türkiye’de ilk %1’lik dilime, 56 öğrencimiz ise ilk %5’lik dilime girmiştir.

2018 yılı AB Erasmus+ çatısı altında Yükselen Koleji Fen Lisesi, 1032 adet proje teklifi arasından bağımsız dış uzmanlar tarafından seçilmiş ve kendi alanındaki projesiyle en yüksek puanı almıştır.“Values Education in Action” adlı projemizle, öğrencilerin akademik başarılarının yanında sosyal değerleri de edinmeleri ve farklı kültürlerle etkili iletişim kurarak bu değerleri korumaları amaçlanmaktadır. Proje; 2 yıl boyunca İsveç, İtalya, Yunanistan ve Litvanya’daki ortaklarımızla yürütülecektir.

Akademik başarılarının yanında spor ve sanat alanında da sayısız başarılar kazanan ve Ankara’nın en seçkin öğretmen kadrosuna sahip olan Yükselen Koleji, büyük bir azim ve kararlılıkla “Geleceğin Yükselenleri”ni yetiştirmeye ve eğitimin vazgeçilmez adresi olmaya devam etmektedir.

YORUM YAPIN

DAHA ÖNCE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.