HABER DETAYI

6 Ağustos 2019 02:41

LGS 2. nakil tercih başvuruları nasıl yapılır?

LGS 2. nakil tercih başvuruları nasıl yapılır?
Lise adaylarının heyecanla beklediği birinci nakil sonuçları açıklandı. Adayların yüzde 98’i okullara yerleşmiş oldu. Umduğunu bulamayanlar için bugün ikinci nakil süreci de başladı. Öğrenciler, veliler ne yapmalı? Nakil süreci nasıl değerlendirilmeli? Okullarda son durum ne? CNN TÜRK Muhabiri Zeynep Timurlenk ve kameraman Mehmet Bulut, Eğitim Uzmanı Hatice Yılmaz’a sordu.
MEB: Yerleşen öğrenci sayısı 1 milyon 27 bin
Lise adaylarının maratonu sürüyor. 1. nakil döneminde yapılan tercihlerin sonuçları açıklandı. Sonuçlarla birlikte Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açıklanan rapora göre, liselere yerleşen öğrenci sayısı 1 milyon 27 bin 322’ye yükseldi. Böylece adayların yüzde 98’i okullara yerleşmiş oldu.
Tercih yapacaklar ne yapmalı?

Ve 2. nakil dönemi başladı. CNN TÜRK’e konuşan Eğitim Uzmanı Hatice Yılmaz, “Anadolu liselerine sınavla öğrenci alan bir okula yerleşmişler ise bu dönemden sonra daha iyi bir okula yerleşmek için 3 tercih yapıp okullarına teslim edecekler. Bir başka grup var. Bu grup merkezi yerleştirme değil, yerel yerleştirme ile bir okula yerleştirildiler. Ama onlar sınavla öğrenci alan okula geçmek istiyorlar. Onlar da gidip 3 okul seçecekler. Bir grup daha var ki bu çocuklar ne merkezi yerleştirme ile istediği okula yerleşti, ne de yerel yerleştirme ile. Bu çocuklar gidecekler hem yerel yerleştirme başvurusunda bulunacaklar hem de merkezi yerleştirme için başvuruda bulunacaklar. Her ikisi için de 3’er okul seçerek” dedi.

Peki, bu dönemde yapılan tercihler etkili olacak mı? Veliler ve öğrenciler değişiklik beklemeli mi? Eğitim Uzmanı Hatice Yılmaz, “Birincisiyle ikincisi arasında çok fark olacağını sanmıyorum bu saatten sonra. Özel okullardan burs alıp da giden çocukların yerine açılmalar olur” şeklinde konuştu.

Başvurular 8 Ağustos’ta sona erecek

İkinci nakil tercih başvuruları 8 Ağustos’ta sona erecek. Sonuçlar 10 Ağustos’ta açıklanacak. Daha sonra nakillerde de hiçbir yere yerleşemeyen öğrenciler için il/ilçe komisyonlarınca yerleştirme başvuruları alınacak ve 6 Eylül’de yerleştirme süreci tümüyle sona erecek.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.