HABER DETAYI

14 Mayıs 2021 17:28

Engelsiz Üniversite Ödülleri sahiplerini buldu

Engelsiz Üniversite Ödülleri sahiplerini buldu

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), 2021 Yılı Engelsiz Üniversite Ödülleri Töreni’ni önceki gün düzenledi.

 

YÖK Başkanı Yekta Saraç’ın ev sahipliğinde gerçekleşen törene Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, video konferansla katıldı. Konuşmasında, üniversitelerin, farklı engel gruplarından oluşan yaklaşık 50 bin öğrenciye ev sahipliği yaparak toplumsal adaleti güçlendirdiğini söyleyen Yanık, “Engelli bireylerin hayallerinin önündeki engelleri kaldırmak, onlara engelsiz ufuklar sunmak, öncelikli hedefimizdir. Burada kendimize yeni hedefler belirleyeceğiz” diye konuştu.

Engelsiz Üniversite Ödülleri için bu yıl 114 üniversiteden farklı kategorilerden, 837 başvuru yapıldığını açıklayan Başkan Saraç ise “Türk yükseköğretim sistemi özel öğrencilerimiz için her açıdan engelsiz eğitim ortamını sağlayacak ve kampüs yaşamına dahil edecektir. İnancımız bu yöndedir” dedi.

Üniversitelere, Mekanda Erişilebilirlik (Turuncu Bayrak), Sosyo-Kültürel Faaliyetlerde Erişilebilirlik (Mavi Bayrak) ve Eğitimde Erişilebilirlik (Yeşil Bayrak) olmak üzere 3 kategoride ödül verildi. En yüksek sayıda engelsiz üniversite bayrağı almaya hak kazanan Kütahya Dumlupınar Üniversitesi, 10 birimde Turuncu Bayrak alırken, Aksaray ve Harran üniversiteleri 2., İstanbul ve Yozgat Bozok üniversiteleri 3. oldu. İstanbul Üniversitesi en yüksek sayıda Mavi Bayrak; İstanbul Bilgi Üniversitesi de en yüksek sayıda Yeşil Bayrak aldı.

 

Milliyet

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.