HABER DETAYI

11 Mayıs 2020 16:58

Çocuğunuz için iyi bir okul seçimini nasıl yapmalısınız?

Çocuğunuz için iyi bir okul seçimini nasıl yapmalısınız?

Çocuğunuz için iyi bir okul seçimini nasıl yapmalısınız?

 

Bazen çocuğunuz için bir okul seçiminde coğrafi olarak evinize en yakın olanı doğru olanıdır. Ancak bazı aileler için okul seçimi daha karmaşık bir hale gelebilir.

 

Çocuğunuz için iyi bir okul seçimi hakkında

 

Çocuğunuzun okula  gittiği yerlerle ilgili kararlar çok kişisel ve zor olabilir. Ebeveynlerin bu kararı doğru almak konusunda endişe hissetmeleri oldukça normal bir durumdur.

Bazı ebeveynler için karar basittir. Çocukları ikamet bölgesindeki en yakın okula giderler. Bazı ebeveynler ise eğitim kalitesinin yüksek olduğunu düşündükleri ikamet bölgesi dışındaki diğer devlet okullarına veya özel okulları tercih edebilirler.

 

Çocuğunuz için bir okul seçerken dikkat edilmesi gerekenler

 

Devlet okulu yerine özel okullara bakıyorsanız, çocuğunuzun kişiliği, güçlü yönleri, ihtiyaçları ve ilgi alanları için neyin işe yarayacağını düşünün. Farklı okulların kültür ve değerlerinin aile değerleriniz ve aile hayatınızla nasıl bir arada olduğunu da değerlendirebilirsiniz.

 

Değerlendirebileceğiniz diğer konular.

 

* Devlet okulunu mu ya da özel okulu mu tercih ediyor musunuz?

 

* Çocuğunuzun din eğitimi almasını istiyor musunuz?

 

* Çocuğunuzu yatılı okula göndermeniz mi gerekiyor, yoksa çocuğunuzu evde mi  eğitmek istiyorsunuz?

 

* Belirli bir öğretim felsefesiyle ilgileniyor musunuz – örneğin Steiner, Montessori veya ana akım?

 

Pratik Öneriler

* Okulun yeri, okul yol masrafı ve zaman maliyeti, toplu taşıma seçenekleri sizi nasıl etkiler?

 

* Çocuğunuzun arkadaşları araştırdığınız okula gidiyor mu?

 

* Çocuğunuzun bir önceki okul arkadaşları hangi okullara gidiyor?

 

* Çocuğunuz için okul öncesi ve okul sonrası bakımına ihtiyacınız var mı?

 

Okula özgü faktörler

* Okulun öğrenci kapasitesi ne kadar?

 

* Okulun çocuğunuzun öğrenimini desteklemek ve oyun alanları, kütüphane, müzik programları, aktivite kulüpleri için hangi tesisleri var?

 

* Okulun önceki yıllardaki akademik sonuçları nelerdir? Sanat, spor veya toplum katılımı gibi diğer alanlarda gösterdiği faaliyetleri nelerdir?

 

* Çocuğunuzun gelişimsel gecikme, otizm spektrum bozukluğu veya başka bir engeli varsa, seçeceğiniz okul çocuğunuza uygun mu ve sizi destekleyecek mi?

 

* Okulun kültürü ailenizin değerleriyle nasıl eşleşiyor? Örneğin, tek tip politika, katılım, akademik başarıya vurgu, zorunlu hafta sonu sporu vb.

 

 

Okul iletişimi ve bağlantıları

* Ebeveyn ve ailenin okula katılımı için ne gibi olanaklar vardır ve okul ile ev arasındaki iletişim nasıl yönetiliyor?

* Okulun yerel toplulukla bağlantısı var mı,Sosyal sorumluluk projeleri nelerdir?

 

Birçok ebeveyn, çocuklarını bölgedeki “en iyi” okula göndermeyi göze alamazlar. Her okul çocuğunuzun deneyimini artıracak güçlü yönlere sahiptir. Bu güçlü yanların neler olduğunu ve bunları nasıl destekleyebileceğinizi öğrenmeniz çocuğunuzun eğitimine fayda sağlayacaktır.

 

Okul seçimi: önemli olgular ve faktörler

 

Birçok ebeveyn sınıf büyüklüğü,tek cinsiyetli ya da ortak eğitim okulunun en iyisi olup olmadığı hakkında endişelenir. Ayrıca bir okulun felsefesini nasıl öğreneceklerini bilmek isterler. İşte düşüncenizi yönlendirecek bazı cevaplar.

 

Sınıf Boyutu

 

Öğrencilerin daha küçük bir sınıfta daha iyi bir performans gösterip gösteremeyeceği sorusuna açık bir cevap yoktur. Ancak öğretmenler için öğretmen kalitesi ve çalışma koşulları,diğer personel tarafından iyi desteklenmeleri ve kaynaklara erişim kolaylığı sınıftaki öğrenci sayısından daha önemli olabilir.

 

Tek cinsiyetli veya ortak eğitim

 

Kendi tercihinize göre en iyi olanı seçmek size kalmıştır, çünkü tek cinsiyetli eğitimin ortak eğitimden daha iyi olduğunu söylemek için kesin bir kanıt yoktur.

Genel olarak, okulun ortak eğitim mi yoksa tek cinsiyet mi olduğu, okulun liderlik kalitesi, öğretmenler ve öğretme yaklaşımı kadar önemli değildir. Çoğu aile, çocuğun kişiliği, ebeveynlerin kendi okul deneyimi ve aile değerleri ile bağlantılı olarak konuyla ilgili kişisel bir görüşe sahip olmaktadır.

 

 

Okulun kültürü veya felsefesi

 

Okul seçimi sizin ve çocuğunuz için önceliklerinize bağlıdır. Dengeli bir sportif ve akademik yaklaşıma sahip bir okul mu arıyorsunuz, yoksa sanatsal ve müzikal alanlarda ya da fen ve matematikte güçlü yanları olan bir okul mu arıyorsunuz?

Okullar bireysel,farklı kültürlere ve öğretim felsefelerine sahiptir. Örneğin, bazılarının güçlü bir spor etiği vardır, bazıları dini bir bağlılığı takip eder ve diğerleri bireyselliği ve sanatsal arayışları destekler.

 

Okul aramaya başlamadan önce, sizin ve çocuğunuz için en önemli olan beş şeyin bir listesini oluşturmanız okul seçmenize yardımcı olabilir. Okul seçim sürecinden geçerken, bu listeyi düşünün ve bilgi toplarken bu maddelere ekleme yapmanız veya revize etmeniz gerekebilir.

*Bu yazı okulagit.com’a aittir,izinsiz kullanılamaz.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.