HABER DETAYI

31 Ocak 2020 00:30

Amerika’da Dil Eğitimi Nasıl Alabilirim?

Amerika’da Dil Eğitimi Nasıl Alabilirim?

Amerika’da Dil Eğitimi Nasıl Alabilirim?

 

Her yıl birçok ülkelerden binlerce öğrenci Amerika’da dil eğitimi için dil okulu programlarına katılmaktadır. Üniversite kampüsünde ve Amerika dil okullarında çeşitli dil kursları bulunmaktadır. Amerika’da dil kursu için 16 yaş ve üstü tüm yetişkinler 1 ile 48 hafta (vize türüne bağlı olarak) boyunca katılabilirler. Dil okulları programlarında tüm İngilizce seviyelerinde genel İngilizce, iş İngilizcesi, akademik İngilizce (Cambridge, TOEFL, IELTS sınavlarına hazırlık), üniversiteye hazırlık ve Au Pair gibi farklı program seçenekleri bulunmaktadır. Bunun dışında özel ders ve yetişkinler için grup dersleri de vardır. Kurs programları genellikle hafta içi sabah veya öğleden sonra olmaktadır. Fakat çalışanlar için hafta sonu ve hafta içi akşam programları da mevcuttur. Ayrıca dil okulu programlarında konaklama, havaalanı transferi ve sağlık sigortası hizmetleri de bulunmaktadır.

 

  • Amerika’da dil okuluna nasıl kaydolabilirim?

Amerika’da dil okulu programına dahil olmak için ilk olarak online başvuru formunu doldurmanız ve kayıt ücretini (100-150 USD) yatırmanız gerekmektedir. Kayıt işlemini kendiniz yapabileceğiniz gibi yurtdışı eğitim danışmanlık şirketi ile de çalışabilirsiniz. Danışmanlık şirketleri ücretsiz hizmet vermektedir.

 

  • Amerika’da dil eğitimi için ne kadar bütçe ayırmalıyım?

Amerika’da dil eğitimi ücretleri şehir, vize türü ve ders saatine göre değişmektedir.

– Aylık dil okulu fiyatları: 500-2,300 USD

Haftalık ders saati ve program türüne (genel veya yoğun İngilizce kursu) göre aylık dil okulu fiyatları değişkenlik göstermektedir.

 

Aylık konaklama fiyatları: 600-5,000 USD

Tek kişilik/çift kişilik oda, aile yanı, yurt veya rezidans seçenekleri bulunmaktadır.

-Havaalanı transferi fiyatları: 60-350 USD

Mesafe ve tek yön/çift yön seçeneklerine göre değişmektedir.

 

-Aylık sağlık sigortası fiyatları: 70-300 USD

Acil sağlık sorunlarını kapsayan sağlık sigortası yaptırılması zorunludur. Sağlık sigortasını Türkiye’de ki sigorta şirketleri ile veya dil okulu vasıtasıyla Amerika’da ki şirketlerle yaptırabilirsiniz.

 

  • Amerika’da dil eğitimi için vize başvurusu neye göre yapılıyor?

Amerika’da dil eğitimi için vize başvurusu yaparken bazı durumlar göz önünde bulundurulmalıdır. Dil okuluna haftalık ders saati ve Amerika’da kalma sürenize göre, turist vizesi (haftada 10-15 saat) veya öğrenci vizesi (haftada 18-20 saat) ile kaydolabilirsiniz. Bazı okullara turist vizesi ile en fazla 12 hafta katılabilirken 5-6 ay kabul eden okullar da bulunmaktadır. Öğrenci vizesinin süresi, alacağınız eğitim ve ekonomik durumunuzla bağlantılı olarak 3 ay ile 5 yıl arasında değişir.

 

  • Öğrenci vizesine başvurmak için hangi belgeler gerekir?

– Pasaportunuzun kopyası

– Banka hesap özeti (eğitim süresince tüm yaşam masraflarınızı (okul ücreti, konaklama vb) karşılayabileceğiniz miktarda hesabınızda para olması istenir. Örneğin 1 yıl için $20,000 gibi). Eğer sizin hesabınızda yeterli miktarda para yoksa sponsor kullanmanız gerekmektedir.

– Dil okulu kayıt ücreti (100-150 USD)

– I-20 formunun adresinize gönderilmesi için posta ücreti (60-100 USD)

– SEVIS ücreti ($350.00)

– Online başvuru formu

 

 

 

 

Öğrenci vizesi için bu belgeler hazırlandıktan sonra dil okulu tarafından öğrenciye kabul mektubu ve I-20 belgesi hazırlanıp posta yoluyla gönderilir. Bir sonraki adım Ankara veya İstanbul’da bulunan Amerika konsolosluğuna vize başvurusu ve randevu süreci olacaktır. Online vize başvuru formu DS-160 formunu (https://ceac.state.gov/CEAC) doldurduktan sonra vize görüşmesi için randevu almanız gerekmektedir.

 

  • Amerika’da dil eğitimi alırken çalışabilir miyim?

Amerika’da dil eğitimi alan öğrencilerin çalışma izni bulunmamaktadır. Dil eğitimi almak adına Amerika’da öğrenciyken çalışmak için ancak F1 vizesi ile ilk yıl sadece üniversite kampüsünde haftada en fazla 20 saat çalışmanı imkânı bulunmaktadır. Üniversite kampüsündeki işler daha çok akademik eğitim alan (lisans, yüksek lisans, doktora) öğrenciler tarafından değerlendirilmekte olduğundan dil okulu öğrencilerinin yasal olarak çalışma imkanları çok azdır.

 

 

Okul Bilgileri

ABK Boston Yurtdışı Eğitim
+1 706 3338935 Okula Git

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.