TAKİBE AL FAVORİLERE EKLE
887 ZİYARETÇİ
  • ADRES: Sadi Gülçelik Spor Sitesi İstinye Sarıyer İstanbul
  • TELEFON: 0212 705 65 00
  • SOSYAL MEDYA:

HAKKINDA

Okulumuz 1996 yılında, özel bir vakıf okulu olarak kurulmuş ve ülkemizin kültür başkentinde, mükemmel bir eğitim merkezi olarak hem Türkiye hem de uluslararası eğitim camiası için bir örnek teşkil etmiştir.

ENKA Okulları, Türkiye’nin İstanbul ilinde bulunan ve içerisinde anaokulu, ilkokul, ortaokul ve lise olan karma bir gündüz okuludur. Öğrencilerimizin çoğunluğu, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıdır ve yaklaşık %10’unun çift vatandaşlığı vardır. Okulumuz, Milli Eğitim Bakanlığı ilke ve yönetmeliklerine tabidir. Bütün öğrencilerimiz Milli Eğitim Bakanlığı Lise Diploması alırlar. Buna ek olarak, ENKA Okulları; Uluslararası Okullar Konseyi (CIS), ve New England Okullar ve Üniversiteler Birliği (NEASC) akreditasyonlarına sahiptir. Ayrıca, ENKA Okulları’nın, IB İlk Yıllar (PYP), Orta Yıllar Programı (MYP) ve Diploma Programı (DP) otorizasyonları bulunmaktadır.İlk lise mezunlarımız 2008 yılında mezun olmuştur. Mezun olan tüm öğrencilerimiz üniversiteye gitmektedirler; ve yaklaşık %80 ila %90’ı üniversite eğitimlerini yurt dışında almaktadırlar.

 

Anaokulundan liseye kadar devam eden eğitimimiz, öğrencilerimizin küresel farkındalıklarını güçlendirmeyi, akademik mükemmelliği, ve küresel bir bakış açısına sahip öğrenciler yetiştirmeyi amaçlar. Öğrencilerin liderlik ve sorumluluk becerilerini geliştirir. Eğitim dili, bazı derslerde İngilizce; bazı derslerde ise Türkçedir. Ayrıca, öğrencilerimiz ortaokul ve lise yılları boyunca üçüncü bir dil daha okurlar. Okulumuzda, çalışan topluluğunda da çift dillilik desteklenmektedir. ENKA Okulları, öğretme ve öğrenme konusunda IB ilke ve uygulamalarına bağlıdır. Okulumuz, Türkiye’de IB PYP otorizasyonunu alan ilk okuldur . İlkokulda okuyan öğrencilerimiz hem PYP hem de Türk Milli Eğitim Bakanlığı müfredatını okurlar.

ENKA Lisesinden mezun olan tüm öğrenciler Milli Eğitim Bakanlığı Lise Diploması alırlar. Lisede okuyan öğrencilerimiz, tüm sınıf seviyelerinde Milli Eğitim Bakanlığı gerekliliklerini yerine getirirler. Lisede, Matematik ve Fen dersleri İngilizce okutulur.

ENKA Lisesi, öğrencilerine, Milli Eğitim Bakanlığı Diplomasının yanında; tüm Dünyada tanınırlığı olan Uluslararası Bakalorya (IBDP) Diploması imkanı sunmaktadır. 11. ve 12. Sınıflarda okuyan tüm öğrenciler 6 tane IB dersi seçerler. Tam kapsamlı bir IB Diploması almak isteyen öğrencilerin 3 tane Standart Seviye, 3 tane de Yüksek Seviye ders alması gerekmektedir. IB Sertifika öğrencileri ise çeşitli Standart ve Yüksek Seviye dersler alırlar. İki yıllık IB programı, öğrencilere zorlayıcı ve etkileşimli bir müfredat sunar. Öğrenciler, araştırma ve sorgulama ile eleştirel düşünme becerileri geliştirirler ve analitik becerilerini güçlendirirler. Öğrencilerin Milli Eğitim Bakanlığı gerekliliklerinin tümünü yerine getirmeleri gerekmektedir. Bu nedenle, öğrenciler, Bilgi Kuramı ve 6 IB dersine ek olarak MEB müfredatı dersleri de alırlar. Öğrenciler, IB derslerini ders programı koşullarına göre alırlar. ENKA Okulları’nda verilen IB dersleri şu şekildedir: Türkçe A, İngilizce A, İngilizce B, Fransızca B, Almanca B, İspanyolca Başlangıç, SBS SL, Ekonomi, ITGS, Psikoloji, Küresel Politika, Biyoloji, Kimya, Fizik, Çevre Sistemleri ve Toplumlar SL, Spor Egzersiz ve Sağlık, Matematik, Matematik Çalışmaları, Görsel Sanatlar, Müzik.

Lisede tüm notlar 100 üzerinden verilir. Öğrencilere, notları dönem sonunda ve eğitim öğretim yılının sonunda (iki dönemin ortalaması olarak) verilir. Ağırlıklı not ortalaması ise ders saatinin not ile çarpılmasıyla hesaplanır. IB derslerinin ağırlıklı puanı alınmaz ve bu dersler de 100 puanlık MEB ölçeğine göre notlandırılır. Takdir almak için 85 puan gerekir; ve takdir alan öğrenci sayısı azdır. Teşekkür almak için ise 70 puan gerekir. Geçme notu ise 50’dir. ENKA Okulları öğrencileri başarılarına göre sıralandırmaz.

YORUM YAPIN

DAHA ÖNCE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.